W Zielonej Górze 20-latek stracił prawo jazdy za jazdę na jednym kole motocyklem w centrum
20-letni mieszkaniec Zielonej Góry jechał nocą na jednym kole na ul. Westerplatte; stracił prawo jazdy, zapłacił 1500 zł i otrzymał 10 punktów.
Ulice nie są miejscem do ćwiczeń kaskaderskich; legalne i bezpieczne driftowanie czy jazda na jednym kole motocyklem odbywa się wyłącznie na wyznaczonych torach, lotniskach lub w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. O takim zachowaniu zapomniał 20-latek z Zielonej Góry, który w środku nocy próbował wykonywać jazdę na jednym kole na jednej z głównych ulic miasta. Zarejestrowały to kamery miejskiego monitoringu, a kierowca stracił prawo jazdy.
W minioną sobotę, 20 czerwca, nocą na ul. Westerplatte operatorzy Centrum Monitoringu Wizyjnego dostrzegli motocyklistę kierującego w stronę ul. Wojska Polskiego; na skrzyżowaniu z ul. Kupiecką podniósł przód motocykla i jechał na tylnym kole. Dzięki nagraniom policjanci ustalili tożsamość sprawcy i okazał się nim 20-letni mieszkaniec Zielonej Góry.
Motocyklista, zgodnie z nowelizacją przepisów prawa o ruchu drogowym weszłych w życie 30 marca 2026, zakazuje celowego wprowadzenia pojazdu w poślizg oraz celowej utraty styczności z nawierzchnią jednego z kół. Za te zapisy stracił prawo jazdy oraz został ukarany mandatem 1500 zł i otrzymał 10 punktów karnych.
To nie była pierwsza podobna sytuacja w centrum miasta; dokładnie miesiąc wcześniej doszło do podobnego incydentu także na ulicy Westerplatte.
Zatrzymanie i ukaranie sprawcy były efektem ścisłej współpracy zielonogórskich policjantów ruchu drogowego z Centrum Monitoringu Wizyjnego Urzędu Miasta Zielona Góra. To również odpowiedź na zgłoszenia mieszkańców dotyczące nocnych przejazdów motocykli i samochodów z głośnymi układami wydechowymi, które przeszkadzały w nocnym odpoczynku. Takie interwencje i nocne kontrole w śródmieściu będą kontynuowane.
Aby obejrzeć nagranie, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Pobierz plik Wideo.mp4 (format mp4 – rozmiar 15,8 MB).
Źródło: policja.gov.pl