Wioleta Elżbieta Haręźlakz domu Łabędzka

nauczycielka i samorządowiec
13.07.1963 Zielona Góra

Biografia

Wioleta Elżbieta Haręźlakz domu Łabędzka urodziła się 13 lipca 1963 w Zielonej Górze. Ukończyła studia z wychowania początkowego w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze. Kształciła się także podyplomowo w zakresie wychowania fizycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim, a także w zakresie zarządzania i organizacji oświaty oraz informatyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Odbyła kursy kwalifikacyjne z oligofrenopedagogiki i nadzoru oświatowego.

Od 1984 pracowała jako nauczycielka nauczania początkowego w Szkole Podstawowej nr 23 w Zielonej Górze, gdzie od 1991 do 1995 sprawowała funkcję dyrektora. W 1997 została dyrektorem w Zespole Edukacyjnym w Zielonej Górze. Działała także społecznie jako prezes stowarzyszenia „Nasz Chynów” i Uczniowskiego Klubu Sportowego Chynów oraz współzałożycielka Klubu TKKF „Chynowianka”. Była długoletnią komendantką obozu PCK w Sławie.

W 2006 objęła funkcję zastępcy prezydenta Zielonej Góry do spraw społecznych, nie należąc do partii politycznej. W wyborach samorządowych w 2010 zdobyła mandat radnej miejskiej Zielonej Góry z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2014 bezskutecznie kandydowała na radną sejmiku lubuskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej.

W wyborach samorządowych w 2018 uzyskała mandat radnej sejmiku, kandydując z listy Bezpartyjnych Samorządowców. 22 listopada została jednogłośnie wybrana przewodniczącą tego gremium po uprzednim przejściu do klubu radnych PSL. Zrezygnowała z funkcji wiceprezydenta miasta, kończąc urzędowanie w styczniu 2019. W tym samym roku była kandydatką tego ugrupowania do Sejmu w okręgu lubuskim. W czerwcu 2020 odeszła z klubu PSL w sejmiku, współtworząc z radnymi rekomendowanymi przez Nowoczesną klub Samorządowe Lubuskie. 17 maja 2021 radni odwołali ją z funkcji przewodniczącej sejmiku.

Odznaczenia: W 2013 odznaczona Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Zastępca prezydenta Zielonej Góry do spraw społecznych (2006–2019)
Przewodnicząca sejmiku województwa lubuskiego (2018–2021)
Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 23 w Zielonej Górze (1991–1995) i dyrektorka Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze od 1997
Kandydatka do Sejmu z list PSL (2019)
Długoletnia komendantka obozu PCK w Sławie

Ciekawostki

Rozpoczęła pracę zawodową jako nauczycielka w 1984 roku.
Związana była z lokalnymi organizacjami społecznymi: prezes stowarzyszenia 'Nasz Chynów' i Uczniowskiego Klubu Sportowego Chynów, współzałożycielka Klubu TKKF 'Chynowianka'.
W 2013 została odznaczona Brązową Odznaką 'Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej'.
W 2021 radni odwołali ją z funkcji przewodniczącej sejmiku lubuskiego.

Udostępnij