Ostrzeżenia 30.04.2026

Patrol przy przejściu: Zielonogórska policja przypomina o prawach i obowiązkach pieszych

Zielonogórska drogówka prowadzi patrol przy przejściu i przypomina o prawach pieszych oraz karach za nieostrożność.

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Partyzantów 40, 65-332 Zielona Góra

Kierujący i pieszy pozostają pod czujnym nadzorem zielonogorskiej policji ruchu drogowego. Aby podnieść bezpieczeństwo pieszych i przypomnieć kierowcom, że piesi są pełnoprawnymi użytkownikami dróg posiadającymi prawa i obowiązki, mundurowi po raz kolejny zorganizowali akcję patrol przy przejściu. Policjanci chcą przypomnieć, że piesi i inni niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nie mają systemów zabezpieczeń, takich jak pasy, poduszki powietrzne czy zagłówki, dlatego w zderzeniu z autem ich szanse są ograniczone.

Czy to ma być walka o przetrwanie na drodze? Zielonogórska drogówka mówi stanowcze nie dla zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jesteśmy przekonani, że wspólne działania uratują życie i zdrowie niejednemu uczestnikowi ruchu drogowego.

Niestety, jak wskazują analizy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to kierowcy są w większości odpowiedzialni za zdarzenia drogowe z udziałem pieszych.

Wielokrotnie pisaliśmy, że pieszy na przejściu nie powinien być zaskoczeniem dla kierowcy, lecz wykroczenia z wczoraj (29.04) na ulicy Wrocławskiej zarejestrowane przez miejskie kamery monitoringu pokazują, że takie sytuacje się zdarzają. Na nagraniach widać, jak kierowcy omijają pojazdy zatrzymane, by przepuścić pieszych, i są zaskoczeni obecnością pieszych na przejściu. Najczęściej popełniane wykroczenia przez pieszych to przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Policjanci wczoraj interweniowali w tej sprawie 27 razy. Natomiast wykroczenia wobec pieszych to nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu i w innych okolicznościach oraz wyprzedzanie pojazdu na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Policjanci ruchu drogowego reagowali wczoraj na tego typu wykroczenia 34 razy.

Naruszenie przepisów było na tyle rażące, że policjanci ukarali kierujących mandatami w wysokości 1500 zł oraz 15 punktami karnymi.

Bardzo prosimy wszystkich kierujących o rozwagę na drogach, dostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych, a także o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Pamiętajmy również o tym aby dostosować prędkość do natężenia ruchu na drodze, szczególnie w godzinach szczytu nie spieszmy się, aby swoim zachowaniem nie stwarzać zagrożenia, bo to od naszego postępowania zależy bezpieczeństwo nie tylko nas samych, ale także innych uczestników ruchu drogowego.

Pieszych prosimy natomiast, aby zanim przejdą na drugą stronę upewnili się, że nadjeżdżający samochód się zatrzyma, a gdy już są na jezdni, żeby cały czas byli czujni by móc w porę zareagować.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich! Szanujmy innych uczestników ruchu drogowego i bądźmy dla siebie uprzejmi!

Źródło: policja.gov.pl

KP

Katarzyna Pruszyńska

Młodsza redaktorka; relacjonuje aktywność mieszkańców i kronikę policyjną, stawiając na fakty i spokój w przekazie.

Więcej artykułów →

Udostępnij: