Wakacyjne działania policji w Zielonej Górze
Zielonogórscy policjanci rozpoczynają wakacyjne działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i innych uczestników ruchu.
Zielonogórscy policjanci rozpoczynają wakacyjne działania ukierunkowane na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. W ostatni dzień roku szkolnego będą pilnować poruszających się po mieście uczniów, aby bezpiecznie zakończyli rok szkolny. W rozpoczynającym się wakacyjnym okresie funkcjonariusze zwrócą uwagę na sytuację na drogach oraz na bezpieczeństwo osób przebywających na obozach i półkoloniach. Mundurowi będą także kontrolować kąpieliska i przypominać o podstawowych zasadach ostrożności.
Przy okazji rozpoczynających się wakacji policjanci apelują do kierowców o respektowanie praw innych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze podkreślają bezpieczeństwo tych osób; osoby łamiące przepisy i zagrażające innym mogą spodziewać się surowych konsekwencji – mandatu lub wniosku o ukaranie kierowanego do sądu. Obecność policji na ulicach z pewnością skłoni część kierowców do zmniejszenia prędkości.
W związku z wakacyjnymi wyjazdami przypominamy wszystkim o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa, dopasowania prędkości do warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Na drogach będzie więcej patroli policyjnych, które zadbają o bezpieczeństwo podróżnych i wyeliminują z ruchu tzw. piratów drogowych. Prosimy o cierpliwość, rozwagę za kierownicą i przestrzeganie przepisów oraz szacunek dla innych podróżujących. Osoby znacznie przekraczające dozwoloną prędkość, wykonujące gwałtowne manewry lub zagrażające innym mogą spodziewać się zdecydowanej reakcji policjantów. Przestrzegamy także przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu.
Pamiętajmy także o zaplanowaniu odpoczynku, zwłaszcza podczas podróży z dziećmi lub w upalne dni, a także o zabieraniu ze sobą wody. W razie problemów ze zdrowiem, ciśnieniem lub bardzo męczących upałów, radzimy wyjechać wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy temperatura nieco spada.
Podczas wakacji jednym z kluczowych aspektów bezpieczeństwa jest odpowiedzialne korzystanie z kąpieli. Każdego roku w Polsce mamy do czynienia z utonięciami i wypadkami spowodowanymi przez nietrzeźwych na wodach oraz skokami do wód w miejscach niebezpiecznych. Gdy pogoda sprzyja kąpielom nie tylko na strzeżonych kąpieliskach, ale również na otwartych akwenach, ważne jest to, by pamiętać o bezpieczeństwie – woda może być groźna nawet dla osoby, która potrafi pływać. Dlatego zielonogórscy policjanci będą dbać o bezpieczeństwo także nad wodami, kontrolując kąpieliska.
Źródło: policja.gov.pl