Ogólne 04.05.2026

Zielona Góra: psa uratowano po pozostawieniu w nagrzanym aucie – interwencja policji i świadka

Z Zielonej Góry pies uratowany po pozostawieniu w nagrzanym aucie. Świadek i policja pomogli, właścicielka odpowie za znęcanie.

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Partyzantów 40, 65-332 Zielona Góra

W centrum Zielonej Góry doszło do niebezpiecznej sytuacji, która mogła zakończyć się nieszczęśliwie. Dzięki reakcji świadka i szybkiej interwencji policjantów udało się w porę pomóc psu pozostawionemu w nagrzanym samochodzie.

W czwartek 30 maja przechodzień zauważył psa zamkniętego w zaparkowanym aucie na parkingu w centrum miasta. Zwierzę wyglądało na osłabione, dlatego mężczyzna niezwłocznie powiadomił policję.

Na miejsce przybyli policjanci z zielonogórskiej komendy: starszy posterunkowy Oskar Czestkowski i posterunkowa Patrycja Opach, którzy wstępnie ustalili, że zwierzę mogło przebywać w aucie od dłuższego czasu. Potwierdzał to m.in. bilet parkingowy zdradzający godzinę przyjazdu oraz to, że właścicielka nie planowała szybkiego powrotu.

Początkowo funkcjonariusze chcieli pomóc nie naruszając auta i udało im się uchylić szybę o kilka centymetrów. Pies próbował zaczerpnąć powietrza i przez chwilę jego stan wydawał się nieco lepszy.

W międzyczasie dyżurny komendy we współpracy z operatorem monitoringu miejskiego próbował ustalić, w jakim kierunku oddaliła się kobieta i gdzie aktualnie może przebywać. Niestety stan zwierzęcia pogarszał się. Zwierzę położyło się i ciężko dyszało.

W takiej sytuacji policjant podjął decyzję o wybijciu szyby. Po otwarciu auta od razu dało się odczuć wysoką temperaturę panującą we wnętrzu. Pies został szybko wyciągnięty i objęty opieką policjantki do czasu przyjazdu przedstawiciela schroniska.

Właścicielka psa, 64-letnia kobieta, wróciła do samochodu dopiero po ponad dwóch godzinach, zaskoczona całą sytuacją.

Badanie weterynaryjne wykazało, że pies miał zbyt wysoką temperaturę ciała, co stanowiło poważne zagrożenie dla życia, dlatego zwierzę pozostawiono w schronisku na czas obserwacji.

Dzięki odpowiedzialnej postawie świadka i szybkiej reakcji policjantów pies otrzymał pomoc na czas. W tej sprawie zielonogórscy policjanci prowadzą postępowanie; 64-latka odpowie za znęcanie się nad zwierzęciem.

Ta sytuacja pokazuje jak szybko wnętrze samochodu może stać się niebezpieczne dla pozostawionych w nim ludzi i zwierząt. Z nadejściem cieplejszych dni warto pamiętać o ochronie zwierząt; temperatura w zamkniętym aucie rośnie bardzo szybko, nawet gdy na zewnątrz jest umiarkowana.

Nigdy nie zostawiajmy zwierząt w samochodzie, nawet na krótko czy przy uchylonym oknie. Szczególnie teraz, gdy dni stają się cieplejsze, chwilowa nieuwaga może mieć poważne konsekwencje.

Opis filmu: materiał ilustruje moment wyłamywania szyby i wyprowadzenie psa rasy hart na spacer przez policjanta i policjantkę.

Aby obejrzeć film, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce. Pobierz plik uratowanego psa format mp4 - rozmiar 14.49 MB

Źródło: policja.gov.pl

KP

Katarzyna Pruszyńska

Młodsza redaktorka; relacjonuje aktywność mieszkańców i kronikę policyjną, stawiając na fakty i spokój w przekazie.

Więcej artykułów →

Udostępnij: